Smart Energy Forum 2017
Odborná konference Smart Energy Forum:

Řečníci

Sven_Bauer_BMZ

Sven Bauer

Founder of BMZ Group

BMZ GmbH / Germany

Sven Bauer, Managing Director of the BMZ GmbH is a passionate battery expert who is focused on business with battery and charger technologies for over 20 years now.

With the establishment of the BMZ Batterien-Montage-Zentrum GmbH in Karlstein, he has made his hobby to his profession. The company has progressed quickly and with very big success into one of the leading system suppliers in the battery branch in Europe and global player.

BMZ develops and produces Li-Ion battery systems up to 200 million lithium ion batteries of different types and sizes with a total storage capacity of approximately 15 GWh can be developed, built and tested every year, depending on need and demand.

Presentation: Worldwide Battery Market / Trends / New Technologies up to 2025
Jan_Kriz_MP

Ing. Jan Kříž

náměstek pro řízení sekce fondů EU, finančních a dobrovolných nástrojů

Ministerstvo životního prostředí

Ing. Jan Kříž v současné době na Ministerstvu životního prostředí vykonává funkci náměstka pro řízení sekce fondů EU, finančních a dobrovolných nástrojů.

Studium absolvoval na Fakultě stavební ČVUT. Během své dosavadní kariéry získal mnoho zkušeností s Fondy EU a finančnictvím. Na Ministerstvu životního prostředí pracoval již v letech 2007 – 2010 jako ředitel odboru Operačního programu Životní prostředí a poté na SFŽP v pozici náměstka ředitele a vedoucího odboru Strukturálních fondů EU. Financování z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace se také věnoval v letech 2010 až 2013 jako ředitel odboru a poté jako vrchní ředitel sekce na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy.

Prezentace: Změny v dotacích pro OZE a bateriové systémy pro domácnosti a instituce (NZU a OPŽP)
Cyril_Svozil_Fenix

Ing. Cyril Svozil

generální ředitel a majitel společnosti

Fenix Group a.s.

Ing. Cyril Svozil, generální ředitel a majitel společnosti Fenix Group a.s. V roce 2013 získal titul Podnikatel roku 2013 v Olomouckém kraji. Během 20 let vybudoval jednu z největších evropských společností vyrábějících elektrické sálavé topné systémy. Své výrobky vyváží do celého světa.

Jako vizionář realizoval v Česku první projekt nového energetického konceptu pro budovy s téměř nulovou spotřebou energie. Navrhovaný koncept uvažuje s využitím budov, vybavených bateriovým úložištěm, jako aktivních prvků energetické distribuční sítě. Tuto budovu jeho společnost letos představila v českém pavilonu na EXPU 2017 v Astaně.

Letos jeho společnost dokončuje instalaci velkokapacitní baterie v Jeseníku, který má sloužit nejen k uskladnění energie, ale také jako ochrana výrobního závodu proti snížené kvalitě, či důsledkům možného black-out dodávek elektřiny ze sítě.

Prezentace: Zkušenosti s využitím velkokapacitní Li-Ion baterie v průmyslovém podniku
Petr_Rokusek_nanoenergies

Ing. Petr Rokůsek

CEO a majoritní akcionář

Nano Energies a.s.

Ing. Petr Rokůsek, CEO a majoritní akcionář společnosti Nano Energies a.s., která se zabývá obchodem se zelenou elektřinou. Již během studia na ČVUT se zajímal o nové odvětví – nano technologie a také o veškeré vynálezy v oblasti energetiky. „V nano technologiích je ukrytá budoucnost. Nabízejí nám zcela nové možnosti v oblasti získávání i uchovávání energie a já věřím, že jednou – a my to ještě stihneme zažít – budou klíčem k energetické soběstačnosti,“ vysvětluje Petr Rokůsek.

Jakmile se v České republice v roce 2007 uvolnil trh, investoval Petr Rokůsek do nákupu licence na obchodování s elektřinou a vzápětí založil Nano Energies – společnost, jejímž prostřednictvím plánoval nové technologie přenést z laboratoří k veřejnosti.

Společnost Nano Energies si stanovila za cíl vybudovat postupně podmínky pro to, aby od centralizovaného energetického systému bylo možné přejít k decentralizovanému. Takovému, kde lidé budou moci vzájemně sdílet vlastní zdroje energie a zároveň budou schopni s využitím nejmodernějších technologií nakládat s elektřinou maximálně efektivně.

Prezentace: Jak ovlivní BlockChain obchodování s elektřinou z decentrálních zdrojů?
Florian_Mayr_Apricum

Florian Mayr

Partner

Apricum GmbH - Cleantech Advisory, Germany

Florian Mayr, partner at Apricum, is an expert on strategy, business development and transaction advisory in the global renewable energy markets, including energy storage.

Florian Mayr leads Apricum’s energy storage practice and is responsible for the company’s international activities in this field. In particular, he supports Apricum’s clients in successfully accessing new markets and seizing attractive business opportunities. He is also active in advising cleantech companies on corporate and project financing, including M&A, fund raising and due diligence. In addition, he is a regular contributor to external publications and a frequently booked speaker on the topic of energy storage.

Prior to Apricum, Florian Mayr spent a decade in senior positions at McKinsey & Company and RWE, where he was mainly involved in strategy development projects both in the conventional and renewable energy sectors.

Presentation: Market Opportunities for Energy Storage in Europe
Klaban

Ing. Jaromír Klaban

obchodní ředitel

Teco a.s.

Ing. Jaromír Klaban je obchodním ředitelem Teco a. s. významného českého výrobce programovatelných automatů (PLC) Tecomat, které se uplatňují při řízení v průmyslu, obnovitelných zdrojů energie a v technice budov. Z titulu své funkce jedná s mnoha potenciálními a skutečnými uživateli a se systémovými integrátory. Podílí se i na směřování vývoje v Teco a. s. Je tak jedním z nejlépe informovaných odborníků v oboru chytrého řízení budov a v souvisejících oborech. Teco v současnosti mimo jiné vyvíjí chytrý systém řízení SmartHome, který propojuje fotovoltaické elektrárny s akumulací ve stacionárních bateriích nebo elektromobilech.

Prezentace: Systém Foxtrot - optimalizace infrastruktury domu s FVE, HFVE a s elektromobilem
Doucha

Pavel Doucha

Partner

advokátní kancelář Doucha Šikola advokáti s.r.o.

Pavel Doucha je partnerem v advokátní kanceláři Doucha Šikola advokáti s.r.o., která se jako jediná zaměřuje výhradně na klienty z energetického byznysu. Jako právník se v sektoru energetiky, zvláště té obnovitelné, pohybuje již od roku 2009. Poskytuje poradenství hlavním oborovým asociacím jako je Komora obnovitelných zdrojů, Solární asociace nebo CZ BIOM. Praktické zkušenosti nabyl při řízení významných transakcí v energetickém sektoru. Je autorem řady článků tématicky zaměřených na podmínky podnikání v energetice.

Prezentace: Podmínky pro připojování a provozování akumulátorů a OZE zdrojů (aktuální právní bariéry a výzvy)
Petr Wolf

Ing. Petr Wolf

Vědecko-technický pracovník

ČVUT Univerzitní centrum energeticky efektivních budov (UCEEB)

Ing. Petr Wolf působí v současné době na pozici vědecko-technického pracovníka v Univerzitním centru energeticky efektivních budov v Buštěhradě (ČVUT UCEEB). Zabývá se možnostmi užití fotovoltaických (FV) zdrojů a elektrické akumulace v budovách na úrovni systémů. Zabývá se širšími souvislostmi měření a řízení toků energie v budově i v rámci elektrizačních sítí. Čerpá ze zkušeností, kdy 6 let pracoval při návrzích, montážích a servisu FV systémů ve firmě Sunnywatt CZ s.r.o. V současné době má na starost laboratoř FV systémů a je hlavním řešitelem několika výzkumných projektů a vývojových zakázek se soukromým sektorem.

Prezentace: Využití předpovědí počasí pro optimalizaci provozu bateriového úložiště provoz integraci OZE v distribuční síti
Jan Fousek

Jan Fousek

Výkonný ředitel

Asociace pro akumulaci a baterie AKU BAT CZ

Jan Fousek je výkonným ředitelem Asociace pro akumulaci a baterie AKU BAT CZ, která v Čechách podporuje rozvoj velkokapacitních úložišť energie. Působí rovněž jako Předseda dozorčí rady Solární asociace ČR, kde je zodpovědným za evropskou agendu (European affairs), účast na mezinárodních konferencích a v delegacích a za kontakt s médii. Je vrcholným manažerem skupiny Solar Global a.s., jednoho z předních českých producentů fotovoltaické energie, kde z pozice ředitele vede jednu z dceřiných společností, firmu Solar Global Energy a.s. Ta obchoduje s elektřinou z vlastních i cizích obnovitelných zdrojů. Na energetických trzích se pohybuje od roku 2007. V letech 2011 – 2016 byl spolumajitelem a jednatelem jednoho z největších evropských obchodníků s povolenkami a elektřinou, společnosti Virtuse Energy. Byl prvním zahraničním podnikatelem na světě, jehož firma vstoupila na rodící se čínský emisní trh, který pomáhal na základě zkušeností z Evropy rozbíhat.

Prezentace: Výzvy a perspektivy rozvoje akumulace energie v České republice do roku 2020
Filip_Necas

Filip Nečas

Advokátní koncipient

Frank Bold Advokáti s.r.o.

Filip Nečas je specialista v oblasti energetického práva se zaměřením na obnovitelné zdroje. Poskytuje právní poradenství provozovatelům fotovoltaických a větrných elektráren i obchodníkům s elektřinou a plynem. Dlouhodobě se angažuje při obhajování práv klientů, kterým byl neoprávněně srážen solární odvod. Podílel se na právních stanoviscích a analýzách pro nejvýznamnější organizace v oblasti obnovitelných zdrojů, pravidelně publikuje a přednáší na renomovaných akcích o energetice. Zaměřuje se také na právní služby týkající se veřejného práva, výzkumu a vývoje či veřejných zakázek.

Prezentace: Dopady kontroly překompenzace POZE na provozovatele POZE a možnosti nápravy závadného stavu
Radomir_Prus

Radomír Prus

Výkonný ředitel

HE3DA s.r.o.

Radomír Prus je většinovým majitelem a CEO investiční skupiny CG Future invest Ltd., která mimo jiné financuje český projekt 3D baterií společnosti HE3DA. 3D Baterie považuje za klíčový prvek pro změnu klimatu na zemi a úplný přechod k výrobě čisté energie.

Během posledních 20 let vybudoval jednu z největších recyklačních společností v Evropě na PET láhve . Po jejím odprodeji se pustil společně s vědcem Janem Procházkou do budování projektu HE3DA. V současnosti je i zakladatelem a hybnou silou investičního projektu Magna Energy Storage, která buduje v Horní Suché na Ostravsku první gigafaktory pro výrobu 3D Baterií na patentech HE3DA.

Prosazuje svou vizi české bateriové velmoci, kde by se vybudoval uzavřený řetězec výroby jak baterií, tak i surovin nutných pro jejich výrobu a učinil by z České republiky světovou velmoc ve výrobě baterií a produktů na ně navazujících. Nesouhlasí s názorem, že ceny baterií během 5 let klesnou k 200 USD za kWh.

Prezentace: České lithium pro výrobu baterií v České republice
Urban_Miroslav

Ing. Miroslav Urban, Ph.D.

Odborný asistent

ČVUT Univerzitní centrum energeticky efektivních budov (UCEEB)

Ing. Miroslav Urban, Ph.D. je odborným asistentem katedře technických zařízení budov fakulty stavební, ČVUT v Praze a současně také zastává pozici vědecko-technického pracovníka v Univerzitním centru energeticky efektivních budov v Buštěhradě (ČVUT UCEEB). Profesním zaměřením se specializuje na hodnocení energetické náročnosti budov, energetickým chováním budov a v neposlední řadě také vnitřním prostředím v budovách. Je autorem výpočetního nástroje NKN – národní kalkulační nástroj pro hodnocení energetické náročnosti budov a dalších technických podkladů k této problematice na české národní úrovni.

Prezentace: Hodnocení budovy s téměř nulovou spotřebou a vnitřní prostředí
Dorazil_FitCraft Energy

Martin Dorazil

Jednatel

FitCraft Energy s.r.o.

Martin Dorazil je spolumajitelem, jednatelem a vedoucím vývoje společnosti FitCraft Energy s.r.o.. Po absolvování střední školy elektrotechnického směru pracoval na vývoji speciální techniky ve VOP Nový Jičín. Jeho úkolem by vývoj elektronických a elektrotechnických prvků. Ve svých 30-ti letech začal soukromě podnikat a v období fotovoltaického boomu vyvíjel technologie výroby fotovoltaických panelů. Od roku 2010 se věnuje vývoji nejmodernějších systémů pro výrobu a ukládání elektrické energie s obchodním názvem SaveBox. V současnosti řídí vývoj a výrobu baterií a kompletních All-In-One hybridních elektráren ve vlastním výrobním závodě ve Valašském Meziříčí. Je ženatý, má dva syny a pokud mu zbývá čas, věnuje se zvučení kapel.

Prezentace: Pohled výrobce na Battery Management System a jeho využití v bateriích pro offgridové aplikace
Rosik_ABB

Ing. Vítězslav Rosík

Account Manager

ABB s.r.o.

Ing. Vítězslav Rosík pracuje na pozici Account manager ve společnosti ABB s.r.o., kde je zodpovědný za solární střídače. V jeho zodpovědnosti je také segment Chemical, oil and gas a Food and beverage za elektromotory a frekvenční měniče. V posledním roce a půl má na starosti také solární střídače a UPS pro region Česká republika. Již během studia na České Zemědělské Univerzitě v Praze se zajímal o obnovitelné zdroje energie, jako Bakalářskou práci si proto vybral téma „Inteligentní budovy“.

Prezentace: Retrofity fotovoltaických elektráren
Pocedic_285

Ing. Jaromír Pocedič, Ph.D.

Vědecký pracovník

Výzkumné Centrum – Nové Technologie, Západočeská Univerzita v Plzni / Vysoká škola Chemicko-technologické v Praze

Ing. Jaromír Pocedič, Ph.D. je vědecký pracovník, jehož hlavním profesním zaměřením je výzkum a vývoj elektrochemických úložišť elektrické energie na průtočné bázi a je řešitelem a členem projektových týmů jak národních, tak mezinárodních projektů se zaměřením na ukládání elektrické energie pomocí technologií průtočných baterií. Zároveň je vedoucím vývojového týmu Západočeské univerzity v Plzni, který stojí za vývojem vlastní vanadové průtočné baterie s inovovanými bateriovými svazky.

Prezentace: Redoxní průtočné baterie nové generace

Ing. Martin Panáč

Sales Manager

Siemens s.r.o.

Ing. Martin Panáč je absolventem VUT Brno, obor Elektroenergetika. Následně nastoupil do společnosti JME s.r.o., kde pracoval v oddělení rozvoje sítí VN. Od roku 1996, kdy nastoupil do společnosti ABB PBS, divize elektráren, pracoval na projektech ECKG Kladno, Ledvice, od roku 2003 působil ve společnosti Siemens jako aplikační inženýr se specializací na generátory, ochrany, AVR. V servisní divizi parních turbín pracoval jako vedoucí projekčního oddělení a od roku 2011 působil jako projektový manažer na projektu rekonstrukce elektrárny Prunéřov II. Od roku 2016 se zabývá budováním nového kompetenčního centra v rámci střední a východní Evropy zajištující realizace - systémů SIESTORAGE.

Prezentace: Zkušenosti s instalací první 1 MWh Li-Ion baterie v ČR
Gottke

Valeska Gottke

Senior Expert for Communications

German Energy Storage Association (BVES)

Valeska Gottke is Senior Expert for Communications and Markets at the German Energy Storage Association (BVES). The BVES represents the interests of energy storage companies in various sectors including electricity, heat and mobility.

Valeska Gottke holds a Masters degree in East European Studies, specializing in International Relations and Energy and Climate Policy. Before joining the BVES, Valeska supported international market entry of German energy companies as part of the "German Energy Solutions" initiative of the Federal Ministry for Economic Affairs and Energy. More recently, Valeska covered energy and climate policy issues as a journalist for Berlin's daily newspaper Der Tagesspiegel.

Prezentace: Energy Storage in Germany - Residential PV-Battery Systems
Tesar

Tadeáš Tesař

jednatel

společnost AERS s.r.o

Tadeáš Tesař, jednatel společnosti AERS s.r.o., která je českou společností zabývající se vývojem a výrobou zařízení sloužící k akumulaci elektrické energie s využitím energie získané z distribuční sítě a OZE. Tato technologie zajišťuje řízené využívání vlastní spotřeby objektu. Společnost kromě vývoje vlastního zařízení určeného pro domácí instalace pracuje také na pilotní instalaci velkokapacitního bateriového úložiště pro výrobní areál v Jeseníku. Instalace tzv. Špičkovací akumulační stanice (SAS) umožní pro areál snížit výši rezervovaného příkonu, vykrýt čtvrthodinová maxima a zároveň poskytne potřebnou zálohu pro případ výpadku elektrické energie nebo snížení její kvality. Z titulu své funkce se podílí na dosahování obchodních i vývojových cílů společnosti a tvorby obchodní i servisní strategie společnosti AERS s.r.o., spolupracuje také s institucemi terciálního vzdělávání na tvorbě a realizaci výzkumných projektů.

Prezentace: Využití velkokapacitní baterie pro vyhlazování odběrových špiček a jako zálohování provozu výrobního závodu FENIX Jeseník
Zurkova

Ing. Lucie Žurková

Jednatelka

Euro Grant Investment s.r.o.

Lucie Žurková je jednatelkou společnosti Euro Grant Investment s.r.o. Specializuje se na investiční projekty podnikatelských, veřejnoprávních subjektů a nestátních neziskových organizací, zaměřené na oblast sociální a vzdělávací infrastruktury (MMR, MŠMT, MPSV, IROP) a komplexní rozvoj podnikání (OP PIK). Vystudovala obor veřejná správa a regionální politika na Slezské univerzitě v Opavě a oboru Eurospráva na VŠB-TU v Ostravě. V letech 2007–2009 pracovala v Evropské komisi na Generálním ředitelství pro komunikaci, kde se zabývala agendou v oblasti financí a práva. Do října 2013 působila na Úřadu Regionální rady ROP Moravskoslezsko.

Prezentace: Vyhodnocení a změny v dotacích pro firmy na nové obnovitelné zdroje energie a baterie v rámci OP PIK
Pelcak

Ing. Pavel Pelčák

ředitel Financování energetiky

Komerční banka a.s.

Pavel Pelčák v roce 1995 absolvoval Dopravní fakultu Českého vysokého učení v Praze. V Komerční bance působí od roku 1995 v Korporátním financování, nejdříve na pozici úvěrového analytika a poté na pozici bankovního poradce a později v pozici ředitele obchodního centra. Od 1.9.2014 jako manažer financování energetiky vede tým obchodníků a expertů se zaměřením na energetiku, včetně financování projektů. Kromě těchto transakcí se tým rovněž podílí na stanovování strategie a přístupu banky k sektoru energetiky.

Prezentace: Pohled banky na zkušenosti s financováním projektů v oblasti OZE a úspor energie
Sedmera

Bc. Robert Sedmera

Obchodní manažer

Fronius Czech Republic s.r.o.

Robert Sedmera od roku 2015 pracuje jako obchodní manažer ve společnosti Fronius Czech Republic s.r.o.. V roce 1996 absolvoval Vysokou školu ekonomickou v Praze. Zaměřuje se na školení, prodej a rozvoj obchodu na trhu v České a Slovenské republice

Prezentace: Propojení sektorů výroby energie s akumulací a elekromobilitou jako cesta k energetické soběstačnosti.
Jelinek

Tomáš Jelínek

Jednatel

NetPro Systems s.r.o./EnergyCloud

Tomáš Jelínek, EnergyCloud - projekt sdružuje zejména malé a střední výrobce a spotřebitele elektrické energie z OZE vybavené akumulační bateriovou stanicí. Základní osou projektu je moderní postoj k budoucnosti energetiky, který spočívá ve spojování vysokého počtu decentralizovaných lokálních výrobců a provozovatelů akumulačních stanic spolupracujících skrze vzdálené řízení a monitoring jako virtuální elektrárna. Ustavujícím článkem je společnost NetPro Systems, výrobce výkonové a řídící elektroniky s produktovou koncepcí domácích baterií určených k ukládání elektřiny. Aplikace těchto ucelených systémů realizuje jak ve formě domácích baterií pro rodinné domy, tak ve vyšších kapacitách pro průmyslové a komerční objekty nebo správce distribučních soustav.

Prezentace: Virtuální elektrárna EnergyCloud
Klecka

Michal Klečka

Zakladatel a místopředseda představenstva

EVPower a.s.

Michal Klečka je zakladatel a místopředseda představenstva EVPower a.s..Jako vizionář se ještě jako student ČVUT rozhodl, že nebude dávat hromadu peněz za předraženou ADSL přípojku od ČESKÉHO TELECOMU a před 17 lety vymyslel řešení pomocí bezdrátové technologie. O pár let později ho osobní potřeba dovedla až k bateriím. Již několik let vyvíjí technické a ideové řešení pro výrobu a uchování elektrické energie bez závislosti na elektrické rozvodné síti, aktuálních právních předpisech a státní regulaci. Denně ukazujeme lidem v našem okolí, že výroba elektrické energie a tepla ze slunečního záření se již dnes vyplatí a to i bez dotací.

Prezentace: Projekt Český ostrovní dům
Pavlik

Richard Pavlík

Generální ředitel

GEOMET s.r.o.

Richard Pavlík během své více než třicetileté kariéry v těžebním oboru působil na vedoucích pozicích v OKD, od vedoucího odboru důlního měřičství a geologie, přes hlavního inženýra dolu až po hlavního projektového manažera a poradce generálního ředitele. Působil také ve funkci předsedy dozorčí rady společnosti NWR Karbonia, polské dceřiné společnosti New World Resources.

„Rád bych přivítal Richarda Pavlíka na pozici generálního ředitele společnosti Geomet. Richard má rozsáhlé znalosti z oblasti těžby v České republice a díky zkušenostem z domácího prostředí bude velkým přínosem při přípravě studie proveditelnosti, povolovacího procesu a budoucím rozvoji,“ říká Keith Coughlan, CEO European Metals.

Richard Pavlík je absolventem Vysoké školy báňské – Technické Univerzity v Ostravě. V rámci postgraduálního programu Swinburne University v Melbourne působil jako projektový analytik společnosti Normandy Capital v Sydney.

Prezentace: České lithium pro výrobu baterií v České republice

Profil dalších řečníků na konferenci představíme v následujících dnech

Logo